x
Acest site utilizeaza cookie-uri. Continuand navigarea pe site, sunteti de acord cu stocarea acestor informatii. OK

Conferință susținută de Laura Winckler: Primii filosofi (Paris, Franța)

NOUA ACROPOLĂ BUCUREșTI

14 mai 2024

În sediul Le Moulin din Parisam pătruns în originile filosofiei occidentale, care avea loc cu mult înainte de Socrate, Platon și Aristotel.

Prin această conferinţă, care va fi urmată de un ciclu lunar de studiu aprofundat, (o zi de joi pe lună), Noua Acropolă a oferit celor 20 de participanți ocazia de a savura din puterea arhaică a învățăturilor acestor filosofi, pentru a restabili bazele unei renașteri în miezul timpurilor actuale.

Dacă recunoaștem că ne aflăm într-un moment de confuzie, de pierdere a valorilor, la sfârșitul unui ciclu, nu ne mai rămâne decât un singur lucru de făcut: să reîncepem să gândim şi să reînvăţăm să gândim de la început! Acest început, pentru filosofia greacă, începe cu înțelepții călători, primii filosofi, care transmit înțelepciunea.

Impregnați de mister și de magie, deținători ai cunoștințelor secrete sau uitate, ei au pus bazele filosofiei occidentale, în care Socrate și Platon aveau să fie mai târziu figurile luminoase. Plecând de la o abordare care leagă teoria și practica, dar și intuiția și rațiunea, ei ne invită să ne lărgim orizonturile grație motto-ului delfic: Cunoaște-te pe tine însuți și vei cunoaște universul și zeii. 

Conferință susținută de Laura Winckler, filosof și co-fondator al Asociației Noua Acropolă din Franța.