Școala de Filosofie Noua Acropolă din București a organizat o conferință la sediul central al Bibliotecii Metropolitane cu titlul ,,Simboluri în Natură, Știință și Artă”. Știința și filosofia au fost dintotdeauna în strânsă legătură, iar acest eveniment a fost o invitație pentru publicul larg la explorarea limbajului profund al simbolurilor universale care traversează natura, cunoașterea, arta și nu în ultimul rând spiritualitatea umană. Spirala, cercul, labirintul, motivele geometrice, simbolurile vegetale, zoomorfe și antropomorfe ne vorbesc despre cum omul a înțeles lumea de-a lungul timpului. Ele sunt de fapt un metalimbaj prin care se transmit idei legate de origine, ordine, viață, regenerare, sacru și relația omului cu universul.